Jak chovat chameleona
Chameleoni jsou stromové ještěrky. Patří do čeledi chameleonovitých. Pocházejí z Afriky, Madagaskaru a sousedních krajin. Setkat se s nimi ve volné přírodě můžete také na jižním Arabském poloostrovu a na západním pobřeží Indie.
Schopnost měnit barvu
Měnit svou barvu umí i jiná zvířata, avšak u chameleonů je změna jejich barvy, unikátní věc. Chameleoni mají na své kůži buňky – iridophory, které obsahují krystaly, jež chameleon dokáže ovládat. Jejich přeskupováním odrážejí na různých částech svého těla různé odstíny světla a barvy celého spektra. Nejedná se tedy o barvivo, ale o optický klam.
Vymrštění jazyka
Chameleoni dokáží vymrštit jazyk tak rychle a daleko, že jím loví hmyz. Jejich jazyk je stejně dlouhý jako jejich tělo.
Terárium
Terárium pro chameleony by mělo být velké minimálně 1 m², s vysokými stěnami a ventilačními mřížkami, které zajistí oběh vzduchu. Z toho důvodu by terárium mělo být zakryté pouze pletivem nebo mřížkou.
Osvětlení terária zajistěte zářivkou s podílem UVB záření, které je nezbytné pro tvorbu vitaminu D. Svítit by se chameleonům mělo 12 hodin denně, v zimě stačí 10 hodin. Teplota v teráriu by se měla udržovat od 24 do 30 °C, přičemž na jednom místě terária by měla být teplota vyšší než 30 °C.
Na dno terária se jako substrát používá rašelina nebo neprašný písek, případně jejich směs.
Chameleon rád šplhá po větvích, měl by jich tedy v teráriu mít dostatek. Větve, které nesmí být z jehličnatých stromů, by měly být silné tak, aby je chameleon byl schopný tlapkou obejmout. Terárium můžete osadit živými a umělými rostlinami. Důležité je, udržovat v teráriu dostatečnou vlhkost rosením listů rostlin odstátou vodou. Rosit je potřeba minimálně jednou denně. Rosením chameleonovi zajistíte také přísun tekutin.
Strava pro chameleony
Mladé chameleony krmte každý den. Dospělé chameleony stačí krmit každý druhý den. Nejlépe cvrčky, sarančaty, šváby, mouchami a v létě smýkaným hmyzem. Občas hmyz posypte vitamíny a vápníkem. Větší množství vápníku by se mělo dávat gravidním samičkám. Čím menšího chameleona máte, tím menší hmyz mu krmte. Hmyz vkládejte do krmítek, ze kterých nemůže vylézt, a ta umístěte na místo ve větvích, kam bude mít chameleon dobrý přístup.
Chov mladých chameleonů
Mladé chameleony chovejte v menších teráriích a udržujte v nich teplotu do 35°C. Krmivo jim dávejte na místa, kde ho snadno najdou. Společný chov více mladých chameleonů není vhodný. Do větších terárií a k chovu s dalšími jedinci, je můžete přemístit po 4.měsíci života.
Doporučení
Začátečníci by měli zkusit chovat samce. U samic bývá problém s neoplodněnými snůškami, které mohou v sobě zadržet a následně pojít. Dospělí samci jsou navíc zajímavěji vybarvení.
Napsat komentář