Tipy na přípravu zahrady na zimu, které vám pomůžou i zjara

ochrana zahonu

Víte, že i v listopadu můžete pro svou zahradu udělat spoustu věcí, i když úroda je už sklizená a okrasná část odkvetlá? Nepodceňujte přípravu na zimu, když ji uděláte pořádně, na jaře vás čekají rozkvetlé záhony, první sklizeň rané zeleniny a v létě kupa jahod a jiného ovoce. A pokud si vyhradíte čas i na péči o trávník, příští rok bude ještě bohatší a zelenější, jak letos. Co pro to musíte udělat?

Sečení, hnojení a vertikutace – svatá trojice péče o trávník

Posekejte trávník naposledy začátkem listopadu, ještě než přijdou první mrazy. Pokud jste zvyklí na trávník připomínající golfové hřiště, není na to nyní vhodná doba. Abyste ochránili půdu před promrznutím, udržujte délku trávníku na přibližně 5 cm, ale ne víc jak 10 cm. Delší tráva snadno polehá a může začít plesnivět. To stejné se může stát, pokud byste teď nechali zbytky trávy ležet na zemi. Zatímco v létě je to skvělý základ na mulč, který se rozloží a přinese půdě živiny, na podzim a v zimě hrozí hniloba a plísně. Z tohoto důvodu je třeba posekanou trávu opatrně vyhrabat a uložit do kompostu nebo spálit. Doporučujeme trávu pálit společně s dalším, ideálně víc suchým materiálem, ať vám oheň příliš nekouří. Nezapomeňte na dny, které jsou u vás vyhrazené pálení, ať zbytečně nepopouzíte sousedy. Anebo můžete trávu vyhodit do popelnice určené na bioodpad.

Po posekání trávníku je vhodné použít vertikutátor. Nože vertikutátoru účinně prořezávají trávník a pomáhají likvidovat mech a staré zbytky trávníku. Provzdušní se půda, takže na jaře můžete očekávat hustší a rychleji rostoucí trávník. Pokud vertikutace zanechala v trávníku holá místa, stačí si na jaře koupit speciální směs na dosetí. Ta rychle roste, takže brzo zas budete mít trávník krásně hustý a kompaktní.

Poryté záhony bez plevele – základ pro dobrou úrodu

Abyste na jaře měli se zeleninovými záhony co nejméně práce, zryjte je už na podzim. Možná na nich ještě objevíte nějaký ten plevel, třeba nesmrtelné pampelišky. Buďte pečliví a zbavte se jich, ideálně i s kořenem. Může to být obtížnější, bývá hodně dlouhý a hluboko v zemi, ale pokud byste ho tam nechali, na jaře vám pampelišky vyraší znovu. Plevel spalte společně se zbytky trávy.

Vyčištěný záhon si zaslouží pohnojit, zvlášť pokud jste na něm pěstovali zeleninu náročnou na živiny, jako jsou třeba rajčata nebo dýně. Pokud máte doma kompost nebo hnůj, máte vyhráno, teď je ten pravý čas ho použít. Stejně dobře ale poslouží i hnojivo zakoupené v obchodě.

Do porytého záhonu můžete i takto před zimou vyset ranou zeleninu, třeba mrkev nebo ředkvičky. Na jaře si pak užijete úrodu v době, kdy ostatní budou teprve sledovat první klíčící rostlinky. Pro jistotu si ale kupte i bílou netkanou textilii na ochranu záhonů před mrazem, abyste mohli případně rychle záhon zakrýt.

Mladé stromky chraňte před mrazem

Bílou geotextilii lze použít také k ochraně mladých, právě vysazených stromků. Kromě toho, že zabrání poškození mrazem, lze korunu stromu lehce svázat a pokrýt geotextilií, aby se zabránilo polámání malých větviček při silném sněžení. Výsadba závisí na druhu stromu, ale pro ovocné stromy je ideální říjen. Pokud ale plánujete přidat na zahradu jehličnany, na začátku listopadu to ještě v pohodě stihnete. Při výsadbě nezapomeňte po obvodu ponechat dostatečný prostor pro růst kořenového systému. Můžete kolem stromků nasypat i mulč nebo jehličí, aby byly kořeny dostatečně chráněné.

Na jahody opatrně

Jahodovým záhonům věnujte zvýšenou pozornost. Na konci vegetačního období bývají plné malých oddenků, které mateřskou rostlinu připravují o živiny. Oddenky odstraňte a použijte je například k osázení dalšího záhonu anebo nahrazení původních rostlin, které letos už plodily jen málo. Při výsadbě je vhodné nové záhony přikrýt černou mulčovací textilií, která chrání půdu před promrznutím a usnadňuje péči v následující sezóně. Jahody z ní budou vykukovat jen v předem připravených otvorech.

Možná vám teď přijde, že vás čeká ještě spousta práce. Ale až se zahrada na jaře zazelená a rozkvete, budete mít pocit, že všechna ta dřina stála za to.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*