Výnosné a energeticky šetrné: To jsou solární panely
Solární panely jsou populární už desítky let, velký rozmach ale zažívají až v poslední době. Není se čemu divit. Vždyť jsou šetrné nejen k životnímu prostření.
Kdo by nechtěl šetřit? Zvlášť v dnešní době, kdy je tolik způsobů, jak srazit náklady domácností na minimum. Jedním ze zajímavých způsobů může být i fotovoltaická elektrárna na klíč. Vyplatí se vůbec, nebo jde jen o povedený marketingový trik?
Kolik elektrárna vyrobí energie
Pojďme nejprve začít u počáteční investice. Ta totiž může být pro řadu domácností poměrně vysoká. Mnohdy se pohybuje ve stovkách tisících korun. Celou částku naštěstí nemusíte platit ze své kapsy. Existuje totiž program Nová zelená úsporám fotovoltaika, která vám pomůže část ceny pokrýt. To je dobrý začátek. Získat část nákladů zpět a ještě mít něco, co vám v podstatě bude vydělávat peníze.
Připravte se ale na to, že i přes dotace na fotovoltaiku bude návratnost relativně pomalá. Budete si muset počkat několik let, než se vám peníze vrátí a elektrárna potenciálně začne vydělávat. Tato doba ale není v porovnání s předchozími generacemi fotovoltaických elektráren příliš dlouhá. Zejména pokud sáhnete po výkonnějších panelech, které mohou celý proces uspíšit.
Úspory v desetitisících
Kromě vysoké úspory je nespornou výhodou i ekologičnost celého zařízení. Výrobou 1 kW solární energie totiž můžete ušetřit až 900 kg emisí CO2. Za rok přitom můžete vyrobit poměrně velké množství elektřiny. Záleží to ale na celé řadě faktorů. Tím nejdůležitějším je intenzita slunečního záření. Během letních měsíců dokážete vyprodukovat až několik set kilovatů na jeden metr čtvereční.
Pozor si dávejte i na to, kam vůbec fotovoltaickou elektrárnu umisťujete. Aby mohla být co nejúčinnější, je potřeba dbát na správný sklon a polohu. Dobře nainstalovaná fotovoltaická elektrárna na klíč vám totiž může ušetřit i desítky tisíc korun ročně.
Napsat komentář