Drobné komponenty s opravdu velikým přesahem. Přesně to jsou směšovací ventily

smesovaci ventily

Směšovací ventil je ve své podstatě jedním z komponentů, které můžeme bez váhání zařadit mezi ty nejjednodušší a nejzákladnější součásti vodovodních systémů. Ale i přesto, jak moc jednoduché takové ventily mohou být, jsou zároveň nedílnou součástí všech podobných druhů vedení.

Jejich účel a funkce totiž může do značné míry přispět k mnohem lepšímu řízení systémů, což se může různě odrazit také na celé řadě dopadů. A to jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska pohodlí a efektivity vytápění.

Jak směšovací ventily vůbec fungují?

Pokud bychom chtěli popsat funkci směšovacích ventilů podrobněji, tak se vejdeme do několika mála vět. Většina směšovacích ventilů má tři strany. Jeden vstup pro studenou a jeden vstup pro teplou vodu. Na výsledku je potom výstup reprezentující smíšenou vodu. Zásadní rozdíly přitom mohou vznikat v mechanismech, jak citlivě konkrétní směšovací ventily dokáží propouštět první či druhý zdroj. Míra citlivosti tady pochopitelně vždycky přitom bude záviset na kvalitně výrobce.

Termostatické směšovací ventily

Díky tomu, že mají jednoduchou funkci a konstrukci, se také poměrně dost běžně setkáte s celou řadou variant, které nám směšovací ventily dokáží nabídnout. Mezi ty nejzajímavější přitom může patřit i směšovací termostatický ventil. Termostat je zařízením, které slouží ke kontrole teploty nějaké látky. Konkrétně termostaty ale mají společné to, že měří kapaliny. Klasické termostaty ve směšovacích ventilech tak dokáží dávat přesné informace o tom, jak směšovací ventil plní svoje povinnosti.

Od jednoduchosti až k automatizaci

Zajímavostí je, že ačkoliv začínáme u těch nejjednodušších možných ventilů, tak se můžeme postupně dostat do situace, kdy jsou ventily plně automatizované. Jakousi částečnou automatizací už může být i samotný termostatický ventil. Ale mnohem častěji můžeme směšovací ventil automatizovat za pomoci servopohonu, který na něj lze aplikovat. Ten může podle přijímaných informací měnit nastavení směšovacího ventilu tak, aby se stala teplota a její změna opravdu zcela automatickou podle vašich přání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*