Yerba maté: proč si ho dopřát?

DSC09881

„Matéčko“ není jen nápoj, je to životní styl. V posledních letech se mezi příznivci zdravého životního stylu stává stále populárnějším nápojem, který se v Argentině a Uruguayi těší velké oblibě již po několik staletí. Yerba maté je také známý jako jednoduše jen maté. O co jde a proč ho pít?

Co je yerba maté?

Yerba maté je nápoj, který se připravuje ze sušených a mletých listů cesmíny paraquajské. Ty se pomalu louhují v tradiční kalabase, speciálním nádobě, která je pro maté přímo určena. Na trhu jsou k dispozici různé druhy yerby. Narazit můžete na yerbu s přídavkem bylinek, yerbu jemně mletou anebo takovou, která obsahuje celé lístky. Setkat se můžete také s moderní variantou yerby v čajovém sáčku. Každý typ zpracování je něčím specifický a má vliv na výslednou chuť nápoje.

Kde se vzala yerba mate?

Podle některých pramenů se yerba maté užívala již před tisíci lety v kulturách původních obyvatel Latinské Ameriky jako mocný léčivý prostředek. Dnes je yerba maté na celém světě široce užívána nejen pro své zdravotní benefity, ale také pro svou zvláštní chuť a výrazné aroma. Yerba maté je zdravá, energizující alternativa ke kávě, která se těší oblibě po celém světě. Pokud Vám chybí pravidelná dávka kofeinu nebo hledáte způsob, jak omezit pití kávy, ale nechcete přijít o benefity, které vám přináší kofein, yerba maté by měla být na vašem seznamu zdravých nápojů.

Proč si maté oblíbit?

Za hlavní benefity, které mate yerba poskytuje, se považuje pozitivní vliv na zvýšení energie a zlepšení koncentrace. Yerba maté obsahuje kofein a teobromin, ale má také vysoký obsah antioxidantů a vitamínů, což pomáhá ochránit tělo před poškozením buněk. Někteří lidé yerbu maté preferují před kávou, protože kofein v ní obsažený má dlouhodobější účinky a nezpůsobuje negativní vedlejší jevy jako je například pálení žáhy, bolest žaludku a další, které pozorujeme u konzumentů kávy. Zároveň většina lidé, kteří preferují yerbu hovoří o lepší fyzické i mentální výkonnosti.

Jak pít maté?

Tradičně se maté pije ve společnosti dobrých přátel a často se pije z jediné kalabasy pomocí tyčinky z kovu, slonoviny nebo dřeva, která se nazývá bombilla. Tu lze použít také k míchání nápoje a udržení výrazného chuťového profilu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*