Na těchto 5 omezení si dejte pozor při koupi pozemku

Land reclamation for built the high condominium which near the building area.

Chcete stavět nový dům a sháníte vhodný pozemek? Najít takové místo, které bude splňovat všechny vaše požadavky, bývá někdy náročné. Buď vás bude limitovat sousedství, velikost parcel nebo finance. Odradit vás ale mohou také jiné faktory.

Když už konečně najdete vhodný pozemek, nevrhejte se do jeho koupě po hlavě. Ještě před podepsáním smlouvy si zjistěte, zda stavbu na pozemku nebude limitovat některé z těchto pěti omezení.

1)    Vlastnické vztahy

Tím, že vám pozemek někdo usměvavý prodává, ještě neznamená, že je s ním vše v pořádku. Dejte si především pozor na to, zda jsou vypořádané vlastnické vztahy, zda nebudete nést jako majitel věcné břemeno, například na přechod sousedů na jejich pozemek, zda není pozemek předmětem dědičského řizení, zda jsou známí vlastníci atd.

Co s tím?

Projděte si na katastrálním portálu všechny příslušné parcely, sousední parcely nebo přístupové cesty, aby se vám nestalo, že se jednoho dne na váš pozemek ani nedostanete. Projděte si listy vlastnictva – zjistěte majitele, břemena, zástavní práva, plomby nebo probíhající dědičská řizení.

POZOR: Informace na katastru se aktualizují přibližně jednou za týden. Věnujte proto čas tomu, abyste si informace po pár dnech znovu prošli, zda se náhodou za tu dobu něco podezřelého nezměnilo.

2) Územní plán

Kupujete pozemek s tím, že na něm budete stavět nový dům, ve kterém chcete bydlet? Pořádně si prostudujte územní plán vaší obce, aby vám po koupi nezůstaly oči pro pláč. Můžete totiž zjistit, že zrovna na tom vašem vysněném místě se nebude dát postavit takový dům, jaký si představujete, nebo že pozemek není vůbec určený na stavbu.

Zjistěte si proto:

  • maximální počet podlaží budovy,
  • maximální velikost zastavěné plochy,
  • minimální plochu zeleně,
  • odstupy od sousedních domů a parcel a od ulice,
  • zda není pozemek evidovaný jako orná půda (toto lze vyřešit, ale celý proces se velmi prodlouží).

3) Ochranná pásma sítí

Před koupí pozemku si pořádně zjistěte, zda přes něj nebo před ním nevedou nějaké, na první pohled neviditelné, sítě. Ty by mohly nakonec omezit nebo dokonce znemožnit vaší stavbu.

Může se jednat, nejen o plynovod, elektrické sítě, vodovod, ale také o závlahové systémy a další. Platí různá pravidla, v jaké vzdálenosti se od takových sítí může stavět. Dokonce se na nich nesmí ani sadit vzrostlejší zeleň, jako jsou stromy nebo keře. Povinné odstupy se mohou lišit.

Nezapomeňte také na to, že pokud se síť nachází na vašem pozemku, musíte jí zpřístupnit jejím správcům pro případ údržby. I to může být omezující.

Kdo vám poradí? Příslušný stavební úřad by měl mít všechny tyto sítě pod kontrolou. Pokud ale mají nejasnosti, určitě si je prověřte přímo u samotného provozovatele dané sítě – vodáren, plynáren, elektráren a dalších.

4) Nedostatečná kapacita sítí

Se sítěmi ale mohou být problémy také v případě, pokud vůbec v blízkosti vašeho pozemku nejsou a může tedy nastat problém, že na vaše parcely nedostanete elektřinu.

Všechny tyto informace zjistíte u jednotlivých správců sítí. Nezapomínejte ale, že některé zdánlivé problémy jdou vyřešit. Například kanalizace jde nahradit žumpou. I když se to může zdát jako krok zpět, přeci jenom se kvůli tomu nevzdáte jinak naprosto vyhovujícího pozemku. Plyn už v dnešní době dokonce řada majitelů novostaveb ani nechce, i když by ho k nim mohli nechat jednoduše natáhnout. Topení nahradí elektrický kotel, který za pomoci různým moderních tepelných čerpadel či solárních panelů zajistí v domě teplo i teplou vodu, aniž by vás  měsíční poplatky zruinovaly.

5) Ochranná pásma staveb

Pokud jsou všechny předešlé body v případě vámi vybraného pozemku v pohodě, ještě nemáte vyhráno. Vybraný pozemek totiž může být v ochranném pásmu jiných, většinou veřejných, staveb. Možná až příliš pozdě pak zjistíte, že váš dům nemůže mít žumpu, protože se nachází v blízkosti vodárenského zdroje. Ochranná pásma se objevují také v okolí silnic, železnic, letiště, pohřebišť a dalších staveb. Při stavbě pak musíte dodržet přesné vzdálenosti od této stavby.

Všechny potřebné informace a odpovědi na vaše otázky byste opět měli nalézt v územním plánu obce na stavebním úřadě.

Zdroj fotografie: Bigstockphoto.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*