Jak vybrat nejvhodnější sekačku na trávu? Přečtěte si, na co se hodí jednotlivé druhy

sekačka na trávu

Se zahradní sekačkou je to jako s jakýmkoliv jiným pomocníkem. Aby zajišťovala výsledky, které od ní očekáváte, musíte pořídit typ vhodný pro konkrétní pozemek. Připravili jsme pro vás užitečného rádce v podobě článku, ve kterém vám se vším zásadním poradíme.

Pravidelné zkracování trávníku brání růstu bočních výhonků či plevele, což se pozitivně promítá do jeho kvality a hustoty. Představuje tak velmi důležitou součást správné péče. Ulehčí vám ji právě sekačka na trávu. Přiblížíme vám jednotlivé typy i možnosti jejich použití.

Základní rozdělení: elektrické a benzinové

Ještě než se pustíte do vybírání, ujasněte si, jaký pohon pro vás bude správnou volbou. Obecná doporučení zní:

  • Na menší a rovné plochy okolo cca 600 metrů čtverečných si vystačíte s elektrickým
  • U rozlehlejších pozemků se lépe osvědčí benzinový druh, který má větší výkon, je připravený na intenzivnější nasazení a jeho chod nevyžaduje dostupnost elektrické energie.

Jakou šíři záběru?

S velikostí udržovaného trávníku souvisí také volba záběru sečení. Doporučované rozměry jsou:

  • 30–32 cm pro plochy do 200 metrů čtverečných,
  • cca 40 cm pro plochy 350–400 metrů čtverečných,
  • 40–45 cm pro plochy 450–500 metrů čtverečných,
  • 45–55 cm do 1 000 metrů čtverečných,
  • 55–57 cm do 2 000 metrů čtverečných.

Rotační sekačka

Hodí se na údržbu nízkého porostu, a to v rovinatém a nepříliš členitém terénu – tedy na standardní zahrady u rodinných domů a chalup. Její předností je snadná obsluha, díky které s ní mohou bez problémů pracovat i ženy či starší lidé.

O sekání trávy se stará otáčející se nůž ve spodní části. Tímto principem dochází k urážení jednotlivých stébel, což však není příliš šetrný postup. V důsledku pak může tráva v konečcích žloutnout a třepit se.

Na výběr máte mezi elektrickým a benzinovým motorem, kompromis představují aku rotační sekačky, které nabízí vysokou mobilitu, avšak je potřeba u nich počítat s menším výkonem.

Vřetenová sekačka

Potřebujete-li dosáhnout dokonalého střihu, bude pro vás ideální volbou „vřetenovka“. Je vhodná na šetrné a precizní sečení, které svými výsledky připomíná detailní práci s nůžkami.

Z těchto důvodů se vřetenová sekačka těší velké oblibě především u majitelů anglických a jiných okrasných trávníků s nižším jemným porostem. Nehodí se na vysoká a silnější stébla.

Opět můžete volit mezi elektrickým a benzinovým druhem. Přednosti obou variant jsou stejné jako u předchozího typu sekačky.

vřetenová sekačk

Bubnová sekačka

Na louky a další méně opečovávané pozemky s vysokými travinami doporučujeme bubnový typ. Princip fungování je stejný jako u rotační sekačky, přičemž u tohoto se nože nachází v bubnu, který se pohybuje u země. A protože je prostor kolem této součástky otevřený, lze sekat i trávu vyššího vzrůstu. Naopak se nehodí na běžné zahradní trávníky.

Strunová sekačka – vyžínač

Pokud potřebujete udržovat trávu na méně přístupných místech, typicky okolo stromů, záhonů, cestiček nebo u plotů a zídek či v prudkých svazích, pak se poohlédněte po strunové sekačce. Na rozdíl od všech předešlých typů nemá kolečka. Je určena pro držení v ruce, což zaručuje obratnost a snadnou manipulaci. Neosvědčí se u velkých ploch. Co se týče pohonu, opět můžete volit mezi elektrickým a benzínovým.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*