Sauna – moderní doplněk naší domácnosti

Sauna našla své uplatnění již v dávné minulosti, kdy nešlo jen o klasické „saunování“, ale spíše o společenská setkání. V současné době ji můžeme najít v mnoha domácnostech nebo jako součást domu. Jde o určitý druh komfortu, který je v současnosti vyžadován.

Finská sauna

Dnes je sauna podle finské technologie místností, kde je pára nahrazena suchým teplem o teplotě 90-110 ° C a vlhkosti 10-25%. Tato kombinace parametrů vzduchu je tělem snáze přijatelná než v ruské nebo turecké lázni. V sauně se uvolňuje nejen tělo, ale i duše. Imunita a nervový systém jsou posíleny a člověk se cítí uvolněně. Je to místo, kde žádný hněv ani černé myšlenky nemají šanci na úspěch. Není proto divu, že ve Finsku najdeme saunu skoro v každém domě.

Když si chceme saunu pořídit

Pokud jsme se rozhodli pro domácí saunu, je to výborná volba. Hlavně pro ty, kdo chtějí navštěvovat saunu pravidelně a neradi se trmácejí z wellness centra. V podstatě jsou dvě možnosti. Můžeme si takovou saunu postavit sami nebo si k tomu spíše povoláme odborníky. Co je lepší a přijatelnější musíme posoudit sami. Každopádně je zde třeba dodržet jisté detaily, které jsou ovšem velmi důležité. Jde zejména o dostatečnou izolaci. Bez ní je totiž sauna prakticky neúčinná. Byla by to velmi špatná investice do něčeho, co bychom museli udělat znovu. Jako vhodnou izolací je kamenná vata, zvaná též čedičová. Mimo jiné je také nehořlavá. Dnes se ale můžeme setkat i s PU panely, které jsou velice lehké a pro své izolační vlastnosti rovněž oblíbené. Používají se nejen pro izolaci sauny.

Sauna přímo na míru je výborným řešením pro ty, kdo chtějí umístit saunu do jakéhokoliv prostoru v domě, ale i pro ty, kdo chtějí využít každý kout. Atypický tvar sauny proto není vůbec překážkou a navíc, profesionální firmy, které se realizací takové sauny zabývají , určitě ví, jak na to.

K sauně patří dřevo

Kvalitní dřevo je základem pro stavbu sauny. Měly by to být druhy, které dobře snášejí vlhký a zejména horký vzduch. Vhodné je cedrové dřevo, i když je trochu dražší, vynikající je rovněž borovice nebo osika. Středoevropani mají rádi klasický smrk nebo dokonce lípu, vždy záleží na tom, jakou máme představu. Dřevo jak všichni víme je vynikající stavební materiál již po dlouhá staletí a jeho tepelně izolační vlastnosti přímo nahrávají realizaci finské sauny. Dále jde o obnovitelný materiál, který také nádherně voní a je velmi příjemný i na dotyk.

Vytápění v sauně

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vytápění sauny. Ti, kdo milují klasiku a vůni dřeva, jsou tu kamna na tuhá paliva. Vytápění takové sauny je v tomhle směru trošku pracnější a musíme saunu připravit s předstihem, ale ten unikátní pocit stojí za to. Existují ovšem i kamna elektrická, která představují pro majitele sauny určitý komfort. Postačí, když zapneme topení třeba i dálkovým ovladačem a za malou chvíli máme saunu dokonale připravenou. O vhodnosti každé varianty vytápění se raději poraďme s profesionály.

Sauna a naše zdraví

O skvělých účincích sauny byly napsány již hromady stránek. Je třeba si ale uvědomit, že sauna není lékárna a pokud budeme saunu navštěvovat, můžeme nemocem předcházet. Sauna může pozitivně posílit naši obranyschopnost, takže v době chřipkové epidemie si kupovat kapesníky navíc asi nemusíme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*