Jak se žije ve srubu

Život ve srubu se nijak neliší od života v jiném domě. Tedy kromě toho, že je zde člověk tak trochu spjatý s přírodou a stavba netrvá tak dlouho. Sruby si možná mnozí z nás představují jako pohádkové chaloupky, které jsou blízko lesa a v zasněžené krajině vypadají velmi romanticky. Dnešní stavebnictví je podřízeno módním výstřelkům i v tomhle oboru a tak právě sruby jsou čím dál oblíbenější variantou pro ty, co chtějí bydlet ve vlastním, harmonickém a útulném domě.

Většina rodinných domů je postavena pomocí tradičních technologií. Nicméně, navzdory všeobecně uznávanému přesvědčení o spolehlivosti a trvanlivosti zděných domů, dřevěné domy získávají stále větší popularitu.

Co vede investory k pořízení srubu?

Stavba domu s sebou přináší spoustu otázek a rozhodování. Klasický dům z cihel má také své výhody, ale do popředí se v posledních desetiletích dostávají dřevostavby, mezi které můžeme zařadit právě sruby. Jejich výstavba je rok od roku viditelnější a ve srovnání s klasickou zděnou stavbou má své velké výhody. V první řadě je to časová úspora, která je velkým plusovým bodem pro tento druh stavby. Pokud se rozhodneme pro srubový dům, můžeme za pár týdnů bydlet v novém domě. To se právě u zděných staveb říci nedá. Dále zde odpadají tzv.mokré práce, které jsou nezbytnou součástí cihlových domů. Patří sem například betonování. Tuto výhodu doplňuje fakt, že se stavba může dokončit za každého počasí a to i v zimě. V neposlední řadě je to také finanční záležitost, neboť cena dřevěného srubu se pohybuje někde od 800000 korun, záleží samozřejmě na velikosti a na požadavcích investora. Srub je ovšem také otázka našeho vkusu a stylu. Je ale vhodným řešením pro alergiky a lidi trpícími dýchacími cestami. Je to „zdravé bydlení“.

Stavebnice

Srubové domy jsou v podstatě velké dřevěné stavebnice, které se neobejdou bez jeřábu. Každý díl kulatiny do sebe musí perfektně zapadat přesně, jak je to u dětské stavebnice. Pokud vše dobře a bez problémů klape, může se majitel brzy nastěhovat a užívat si života v novém dokonalém domě. Je zde také určité spojení s přírodou a nezaměnitelná vůně dřeva má samozřejmě své kouzlo. Na celou stavbu dohlíží stavební dozor odpovídající firmy, takže se nemusíme obávat, ža bychom si srub museli stavět vlastníma rukama. Důležitá je v tomhle směru také izolace, která vyplňuje jednotlivé dřevěné kulatiny, nejlépe vhodná je minerální nebo čedičová vata. V dřívějších dobách se k takové izolaci používala hlína nebo ovčí vlna. Pokud bychom chtěli interiér srubu vyplnit sádrokartonovými deskami, je to samozřejmě možné. Jde o to, že máme pak stěny prakticky rovné, jako u klasických zděných domů, ale mohou plnit i důležitější funkci a tou je protipožární odolnost. Na trhu dnes existují dokonce desky, které jsou přímo označené jako nehořlavé.

Údržba srubu a spojení s jinými materiály

Měli bychom mít na paměti, nestejně tak jak stárne naše tělo, stárne i dům. Na vrásky na čele lze použít protivráskový krém jako prevenci, na srubový dům můžeme použít odpovídající lazuru, která nám může pomoci nejen proti sesychání dřeva, jeho popraskání, ale chráníme ho před škůdci a samozřejmě také proti povětrnostním vlivům, jako je sluneční záření, déšť nebo sníh. Musíme ale také zmínit, že sruby jsou dokonalým řešením pro ty, co chtějí jiný druh bydlení, chtějí především moderní a komfortní bydlení, ale také pro ty, kteří chtějí spojení s přírodou. Dřevo nádherně voní a jeho vůni můžeme cítit ještě po několika letech. Je také obnovitelným materiálem, což je výborná zpráva. Dřevo má ale také výborné tepelně izolační vlastnosti a je zdravotně nezávadné. Je tudíž vhodné pro alergiky nebo lidi trpící respiračními nemocemi. Srubové domy se dají ale také velmi dobře kombinovat s jinými přírodními materiály, jako je například kámen, mramor. Společně dokážou vytvořit dokonalý interiér domu, který nám budou závidět i filmové hvězdy.

Zapomínat bychom neměli ani na estetickou stránku. Sruby jsou nádhernými stavbami, plné života a v duchu přírody a tak by měly být postaveny hlavně tam, kde se budou vyjímat a ukazovat se světu. Venkov nebo předměstí, které je obklopeno přírodou je skvělým řešením.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*