Petrolejové svítidlo: kde vzniklo a jaký je jeho příběh?

Nastenna niklovana svickova lampa

Petrolejové lampy a lustry zná pravděpodobně každý z nás. Málokdo však ví, kde a kdy přesně vzniklo a jak se postupem času vyvíjelo.

Co přesně je petrolejové svítidlo?

Pod pojmem petrolejové svítidlo se skrývá jednoduchý zdroj světla, který funguje na principu hoření petroleje. V palivu se nachází chemická energie, která se prostřednictvím hoření uvolňuje a přeměňuje se na tepelnou a světelnou energii. 

Za vynálezce petrolejové lampy je přitom považován Ignacy Łukasiewicz, což je polský chemik. Pravdou ovšem zůstává, že petrolejové svítidlo postupem času prošlo určitým vývojem. 

A z čeho všeho se petrolejové lampy skládají? V prvé řadě je tvoří nádrž na petrolej a knot. Dále pak skleněný cylindr a další ochranné nebo okrasné části. 

Na co si dát při používání pozor?

V prvé řadě je důležité myslet na to, že petrolejové svítidlo je poměrně choulostivé na průvan. Vzhledem k tomu je vhodné jej použít spíše v místnosti, protože právě ve větru může jeho plamen kolísat. 

Jak petrolejové lampy vznikaly?

Předtím, než petrolejové lampy vznikly, se obvykle jako zdroj osvětlení využívaly olejové lampy. Ty se skládaly z nádobky s olejem a knotu a znaly je všechny starověké civilizace. 

Právě petrolejová svítidla se přitom považují za bezprostředního předchůdce elektrického osvětlení a používala se například v dolech. Mnoho lidí přitom petrolejové osvětlení používá i v dnešní době, a to především na chatách či chalupách. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*