Jak se starat o zahradní jezírko v průběhu jednotlivých ročních období?

57827 01

V každém období roku vyžaduje vaše zahradní jezírko jiný druh péče. To, co mu prospěje na podzim, se liší od toho, co je potřeba udělat na jaře. Letní péče je zase výrazně odlišná od té zimní. Pojďme se podívat, co vaše jezírko potřebuje, když okolní teploty překročí 30 °C nebo naopak když poklesnou pod 10 °C.

Co obnáší letní údržba zahradního jezírka?

Protože v nejteplejší části roku je starost o zahradní jezírko nejsnazší, začneme právě jí. V létě dochází vlivem vyšších teplot k odpařování vody v jezírku. Tu je tedy potřeba neustále doplňovat. Zajistěte tedy dostatečný přítok vody a kontrolujte výšku hladiny. Jakmile začne klesat, zapněte kohoutek a připusťte vodu. Nezapomeňte na to, že přitékající voda by neměla být chlorovaná ani příliš studená. Vodu je proto dobré nechat před napuštěním do jezírka několik hodin odstát, aby z ní vyprchal chlór a alespoň mírně se ohřála. V létě také průběžně doplňujte rostliny a samozřejmě kontrolujte kvalitu vody.

Na podzim odstraňte odumřelé zbytky rostlin

Kromě toho odstraňte z jezírka napadané listí a zazimujte techniku. Vyjměte jezírkové čerpadlo i UV lampu a jestliže v jezírku pěstujete na mráz náchylné rostliny, přesaďte je do tepla. Úplně postačí vložit je do kbelíků s vodou a uložit například do sklepa.

V zimě je s jezírkem nejméně práce

Jestliže v jezírku přezimují ryby, udělejte jim na hladině otvor, kterým k nim bude proudit potřebný kyslík. Přestaňte je ale krmit. V zimě ryby potravu stejně nepřijímají a ta by pouze znečišťovala vodu, kterou byste na jaře museli pracně čistit.

Na jaře je čas na zahájení další sezóny

Vraťte do jezírka zahradní čerpadlo. Přitom zkontrolujte případné poškození či díry v jezírkové fólii a pomalu začněte s krmením ryb. Na jaře je také ideální doba pro doplnění vodních rostlin. Ty byste měli samozřejmě také přihnojit a zajistit jim tak dostatek živin na celé vegetační období. Pro tento účel seženete speciální hnojiva ve formě sáčků či tablet, které zahrnete do zeminy k rostlinám. Jestliže voda v zimě odnesla zeminu, zakryjte kořeny rostlin důkladně novou vrstvou, případně přidejte také výživný mulč, který jim snáze pomůže udržet vlhkost na správném místě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*