Víte, jaká je symbolika vody v japonských zahradách?

Patříte mezi nadšence japonských zahrad? A rádi byste si jednou svoji vlastní vybudovali? Zjistěte, jak je to s použitím vodních prvků v japonských zahradách.

Voda v suchých zahradách

Japonské zahrady jsou kromě okrasných stromů tvořeny mnoha dalšími prvky. Často se přitom můžeme setkat se symbolem vody. Existují však i suché typy zahrad, ve kterých vodu znázorňuje pouze uhrabaný štěrk.

Rybník symbolizuje moře

V japonských zahradách se pro vyjádření moře vždy využívá rybník. Pokud v rybníku najdete i nejrůznější kamenná uskupení, mají za úkol představovat ostrovy. Vodopády nebo kaskády by v japonských zahradách vždy měly být natočeny tak, aby odrážely svit Měsíce ve vodě.

Vodopády přitom většinou symbolizují zdroj vody pro jednotlivé rybníky. Hladina rybníků se tak v různých obdobích může měnit a odhalovat tak kamenná uskupení uvnitř.

Potok Jarimizu

V popisovaných japonských zahradách se často můžete setkat se speciálním potůčkem, který nese označení Jarimizu. Charakterizuje jej přitom značný sklon, který zvyšuje proudění vody. Proudy mohou být jak rychlé, tak i pomalejší a meandrující. Vše závisí na fantazii vybraného návrháře.

Kašny

I když návštěvníci kašny dokáží ocenit, stále se jedná o umělý prvek. A právě z toho důvodu jich velké množství v japonských zahradách nenajdete. Spíš, než vzhled se přitom u kašen obdivuje zvuk proudící a stékající vody. A tam, kde schází potřebný tlak, se voda na místo dopravuje prostřednictvím speciálního bambusového potrubí.

Více informací o okrasných stromech a japonských zahradách najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*