Z jakých druhů hadic můžete vybírat pro kapkovou závlahu?

299 01

Hadic pro kapkovací závlahy je na trhu nespočet. Některé mají již předem připravené otvory pro kapkování, do jiných si je musíte udělat sami. Vybírat lze nejen z různých délek, roztečí děr a průměrů, ale také z rozmanitých materiálů. Každý z nich je pak vhodný pro jiné typy kapalin. Pomůžeme vám se na trhu s hadicemi pro kapkovací závlahy zorientovat.

S dírami nebo bez

Jak již bylo řečeno, hadice pro kapkové závlahy s předem připravenými otvory v přesně daných rozestupech seženete nejčastěji s roztečemi děr po 33 cm a 50 cm. Potřebujete-li jiné rozteče anebo chcete-li mít díry na hadici nerovnoměrně, budete si muset pořídit plnou hadici s děrovačkou, kterou ji lze na odpovídajících místech perforovat. U plných hadic počítejte s tím, že bude nutné dokoupit také kapkovače odpovídající počtu vytvořených otvorů. Ty jsou v hadicích s předem připravenými dírami již integrovány.

Máte na zahradě nerovný terén?

Pak se zaměřte na hadice s kompenzací tlaku, která zajistí rovnoměrný průtok po celé délce závlahové cesty. Jejich pořízení se vyplatí při délce potrubí nad 50 m. U hadic bez tlakové kompenzace může snadno tlak na konci vedení poklesnout a voda se tak k některým rostlinám již nedostane. To lze kompenzovat jednak mírným předimenzováním čerpadla pro závlahy anebo zapojením konce hadice do zdroje vody a vytvořením okruhového oběhu vody.

I na materiálu hadic záleží

Když se závlahové systémy objevily na trhu, mohli jste nejčastěji narazit na hadice z polyetylenu. Ten sice pořídíte i dnes, ale jde spíše o levnější a méně dokonalý materiál. Mnohem kvalitnější závlahové hadice se vyrábí z polyetylenu s nízkou (LDPE) či vysokou (HDPE) hustotou. I přes rozdílné označení lze oba typy hadic použít v závlahových systémech, protože velmi dobře odolávají korozi a díky tomu mají vysokou životnost. Jsou lehké, což usnadňuje pokládku a případnou manipulaci a materiál, z něhož jsou vyrobeny, není toxický. To znamená, že se můžete spolehnout na to, že se k vašim rostlinám dostane jen kvalitní a nezávadná voda. LDPE a HDPE hadice také velice dobře odolávají vodním rázům a nejsou náchylné k zanášení potrubí řasami, což je typické například pro ocel.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*